Andrzejki to czas zabaw i wróżb uwielbianych nie tylko przez dzieci. Obecnie dorośli podchodzą do nich z przymrużeniem oka i dystansem, ale w dawnych czasach wróżby andrzejkowe były traktowane niemalże jak wyrocznia. Skąd wzięła się tradycja obchodzenia tego święta?
Co to są andrzejki?
Jest to święto obchodzone w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Pierwsze wzmianki o tym wydarzeniu pochodzą z 1557 roku. Według tradycji, to święto obchodzone tylko przez panny. W ten wieczór wszystkie niezamężne dziewczęta, starały się dzięki różnym wróżbom poznać przyszłość związaną z życiem uczuciowym. Sprawę traktowano bardzo poważnie. Przed domem były rozpalane ogniska, by odpędzać złe duchy a kobiety modliły się się do św. Andrzeja o męża. Wieczorem wkładały pod poduszkę męskie spodnie, by przyśnił im się przyszły wybranek. Obecnie andrzejki nie są traktowane jako poważne święto, a raczej pretekst do zabaw tanecznych i spotkań towarzyskich. Często urozmaicają je gry i zabawy andrzejkowe, ale są one tylko dodatkiem do imprezy.
Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe
Wbrew tradycji, którą już mało kto pamięta, we wróżbach i zabawach biorą udział również mężczyźni. Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe?
- lanie wosku – gorący wosk z zapalonej świecy, przelewa się przez dziurkę od klucza na powierzchnię wody. Uzyskany kształt, to wskazówka dotycząca przyszłości.
- wyścig butów – lewe buty uczestników należy ustawić w kącie pokoju, w rzędzie, jeden za drugim. Kierując się w stronę drzwi, trzeba przekładać ostatni but na miejsce pierwszego. Czynność powtarzać, aż do momentu, gdy któryś z butów przekroczy próg. Właściciel tego buta pierwszy ożeni się lub wyjdzie za maż.
- najdłuższa skórka – należy obrać jabłko ze skórki bez jej przerywania. Ta osoba, która będzie miała najdłuższy pasek ze skórki pierwsza stanie na ślubnym kobiercu.
- karteczki lub serce z imionami – potrzebne są dwie miski z karteczkami, na których napisane są męskie i żeńskie imiona, lub dwa wycięte z papieru serca. Do jednej miski trzeba włożyć karteczki z żeńskimi imionami, do drugiej z męskimi. Uczestnik losuje karteczkę z odpowiedniej miski – będzie to imię jego wybranka. Serce należy trzymać tak, aby nie było widać imion (stroną niezapisaną). Uczestnicy przekłuwają papier igłą, imię w które trafią, będzie imieniem przyszłej żony lub męża.
Czy warto wierzyć we wróżby andrzejkowe?
Chociaż mało osób traktuje je poważnie, ciągle są obecne w naszej tradycji. Gry i zabawy andrzejkowe co pewien czas zmieniają się, dochodzą nowe, ale wróżby pozostają. Większość ludzi pragnie poznać swoją przyszłość, nawet jeżeli będzie to w formie zabawy. W przypadku wróżb można wiele dowiedzieć się o swoich marzeniach. Wiara czyni cuda a myślenie życzeniowe może się spełnić.
Nie warto uciekać od tradycji, zwłaszcza gdy zamienia się w dobrą zabawę.
lanie wosku i karteczki z imionami znam, reszty nie znałam.