Sowa jako symbol

Sowy w kulturze masowej są postrzegane jako symbole mądrości i wtajemniczenia. Osiągnięcia jakiegoś poziomu, przeznaczonego wyłącznie nielicznym. Innym ich atrybutem miała być samotność – niczym eremici, strzegący swej wiedzy, dobrowolnie poświęcali się i izolowali od otoczenia. Jednak nie są to jedyne wartości, które przypisuje się tym zwierzętom. Posłańcy bogów, nosiciele zarazy, zwiastuny śmierci. A to nie są wszystkie symbole, które się im przypisuje.

Sowa w kulturze ludowej

W zupełnie inny sposób sowy były postrzegane w folklorze – i to bez względu na to, czy mówimy o starożytnym Egipcie, Chinach czy antycznej Grecji. Być może i sami mieliśmy styczność z powiedzeniem, że hukanie sowy zwiastuje czyjąś śmierć. Są to dosyć często powtarzalne słowa; zwłaszcza w miejscach, w których te ptaki występują naturalnie. I faktycznie, już w czasach historycznych łączono nagły – najczęściej niehonorowy, wymagający pomszczenia zgon – z ptakami, które wedle zwyczaju, lubiły gniazdować w pobliżu cmentarzy.

Sposób życia sów; czyli aktywność przede wszystkim nocą, zdobywanie pokarmu poprzez wyjątkowo ciche polowanie i wybieranie na gniazda odizolowanych miejsc, sprawiło, że ptaki te stały się symbolem nagłej śmierci. Do tego stopnia, że niekiedy przypisywano im zwiastowanie i towarzyszenie samym bóstwom ciemności. Wedle Etrusków w postaci sowy poruszał się bóg śmierci. W wielu innych przypadkach sowy były także symbolem nieszczęść: zarazy, głody i całkowitych klęsk w prywatnych przedsięwzięciach.

Sowy a przesądy

Nawet dzisiaj możemy spotkać się ze stereotypem, że ten, kto jako pierwszy spośród zebranych usłyszy wołanie sowy, ten pierwszy także umrze. Wedle innego przekonania, śmierć poprzez zwierzę, dopiero zapowiada swoje nadejście – ten, kto padnie jej ofiarą nie został jeszcze wybrany. Czeka natomiast kogoś rychły, nieunikniony zgon. Istnieją także inne, nieco bardziej optymistyczne przesądy. W pohukiwaniach sowy można znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania; jeśli usłyszymy parzystą liczbę dźwięków, oznacza to, że odpowiedź brzmi ona „tak” – w przypadku nieparzystej – „nie”. W sytuacji, gdy staniemy z sową oko w oko można to potraktować jako wezwanie do zgłębiania wiedzy i oddanie się – chociaż częściowe – nauce bądź dziedzinie, która nas intryguje. Gniazdująca sowa blisko domu – zupełnie inaczej, niż w przypadku zastania jej w locie bądź usłyszenia jej hukania – łączona była z bezpieczeństwem i opieką, które ptak roztaczał nad okolicznymi mieszkańcami.  

3 KOMENTARZE

  1. kilkanaście razy w życiu słyszałem sowę a po kilku lub kilkunastu godzinach dowiadywałem się o śmierci znajomego lub kogoś bliskiego – ostatnio w niedzielę po czym dziś info o jego śmierci kolegi z klasy pobitego na śmierć. Ja wiem że nigdy nie hukają mi bez powodu i to mnie martwi całe życie 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here